Sporrenberg (1902-1951), Jakob

Date: 
19 March, 2009
Auteur: 
Bovy Daniel

In 1919, he interrupted his studies of mechanics to serve in a Freikorps (freebooters’ division) for a year and a half. He joined the SA in August 1925, the Hitler Youth in August 1929 and the SS in October 1930. He was transferred to the Reich Central Security Main Office in 1939 as inspector of the security police and security service (Sipo-SD) in Königsberg. He underwent training with the Orpo (order police) in May 1941. From July 1941, he was SS and Police leader in Minsk (Russia) before being assigned three weeks later to Gauleiter Erich Koch. From August 1943 to November 1944, he replaced Odilo Globocnik as SS and police leader in Lublin (Occupied Poland, General Government). As SSPF (SS leader), he participated actively to the Erntefest Operation that started on November 3, 1943 and was responsible for the death of about 40,000 Jews. The operation was commanded by Himmler through Krüger. Sporrenberg was sent to Norway (Southern part of the country) from November 1944 to May 1945. Tried before a Polish court in Warsaw in 1950, he was sentenced to death and hanged on September 8, 1951.



POPRZECZNY, J., 2004. Odilo Globocnik, Hitler's Man in the East. Jefferson: McFarland Company.

Cite this item

Bovy Daniel, Sporrenberg (1902-1951), Jakob , Online Encyclopedia of Mass Violence, [online], published on: 19 March, 2009, accessed 27/04/2020, http://bo-k2s.sciences-po.fr/mass-violence-war-massacre-resistance/en/document/sporrenberg-1902-1951-jakob, ISSN 1961-9898
Back to top