Thant, U

Date: 
19 Octobre, 2009
Auteur: 
Egreteau Renaud

Born in 1909, U Thant studied History at Rangoon University and became a close assistant to U Nu. After 1948, he joined the Civil Service before being appointed Secretary to the Prime Minister (1951-57). In 1957, U Nu sent him to the United Nations as Burma’s permanent representative. On November 1961, he was elected UN Secretary General. After his two mandates (1961-71), he remained dedicated to UN diplomacy until his death in New York in November 1974.

Citer cet article

Egreteau Renaud, Thant, U, Violence de masse et Résistance - Réseau de recherche, [en ligne], publié le : 19 Octobre, 2009, accéder le 27/04/2020, http://bo-k2s.sciences-po.fr/mass-violence-war-massacre-resistance/fr/document/thant-u, ISSN 1961-9898
Retour en haut de page